Statistička priopćenja

Statistička priopćenja daju sažet pregled najnovijih objavljenih vrijednosti i smjera kretanja serija statističkih pokazatelja koje objavljuje Hrvatska narodna banka.

Objava statistike kamatnih stopa kreditnih institucija za travanj 2023. godine

Objava statistike kamatnih stopa kreditnih institucija za travanj 2023. godine

Objavljeno: 31.5.2023.

Statistički pokazatelji kamatnih stopa[1] kreditnih institucija za glavne izvore njihovih sredstava u tromjesečnom razdoblju zaključno s travnjem 2023. nastavljaju trend rasta koji je započeo u drugoj polovini 2022.

Kod glavnih izvora sredstava koje kreditne institucije pribavljaju od sektora kućanstava u travnju 2023. prosjek kamatnih stopa na štedne depozite zadržao se na istoj razini kao i u travnju prethodne godine te je iznosio 0,17%. Prosjeci kamatnih stopa na oročene eurske depozite nastavili su značajnije rasti u usporedbi s njihovim vrijednostima iz 2022., te su u travnju 2023. iznosili 1,62% za kratkoročne i 0,50% za dugoročne depozite. Kao odraz kamatnih stopa koje su odobrene na veće iznose oročene do mjesec dana, prosjek kamatnih stopa na kratkoročne oročene depozite porastao je za 1,52 postotna boda u odnosu na travanj 2022. Porast u odnosu na isto razdoblje kod dugoročnih oročenih depozita manje je izražen i iznosi 0,44 postotna boda.

Prosjeci kamatnih stopa na eurske oročene depozite nefinancijskih poduzeća u travnju 2023. iznosili su 2,18% za kratkoročne i 1,10% za dugoročne depozite.

Kod kratkoročnih depozita bilježi se rast od 2,02 postotna boda u odnosu na travanj 2022., čime su navedeni prosjeci dosegnuli najvišu razinu od 2012. Iako je kod dugoročnih depozita evidentiran pad od 0,21 postotnih bodova u odnosu na prethodno tromjesečje, prosjek kamatnih stopa i dalje je znatno viši u odnosu na travanj 2022.

Statistički pokazatelji kamatnih stopa kreditnih institucija za najvažnije vrste kredita odobrenih kućanstvima i nefinancijskim poduzećima većinom pokazuju trend rasta od druge polovine 2022., s iznimkom kredita na temelju prekoračenja po transakcijskim računima i kredita odobrenih po kreditnim karticama, kod kojih se nastavlja višegodišnji trend smanjivanja prosjeka kamatnih stopa.

Kod glavnih kategorija kredita odobrenih kućanstvima u travnju 2023. najviši prosjek kamatnih stopa zabilježen je za nenamjenske i ostale eurske kredite, koji je iznosio 5,47%, što je najviša razina tog prosjeka od siječnja 2019. Najniži prosjek kamatnih stopa u travnju 2023. iznosio je 2,99%, a odnosio se na eurske stambene kredite, te je kod njega također zabilježen trend rasta od druge polovine 2022. Kod kredita na osnovi prekoračenja po transakcijskim računima prosjek kamatnih stopa u travnju 2023. iznosio je 5,30%, dok je kod kredita po kreditnim karticama prosjek kamatnih stopa u istom mjesecu iznosio 4,72%.

Kod glavnih kategorija kredita odobrenih nefinancijskim poduzećima u travnju 2023. nastavlja se trend rasta prosjeka kamatnih stopa i na kratkoročne i na dugoročne kredite. Prosjek kamatnih stopa na eurske kredite nefinancijskim poduzećima u travnju 2023. iznosio je 3,57% kod kratkoročnih kredita, a 5,16% kod dugoročnih kredita. To je povećanje od 0,73 i 1,26 postotnih bodova u odnosu na siječanj 2023. te za 2,47 i 3,17 postotnih bodova u odnosu na travanj 2022., za kratki odnosno za dugi rok.

Vremenske serije statističkih podataka: Kamatne stope kreditnih institucija

 


  1. Statistički pokazatelji kamatnih stopa računaju se kao vagani mjesečni prosjeci ugovorenih (nominalnih) kamatnih stopa na nove ugovore o depozitima i kreditima između kreditnih institucija i njihovih klijenata iz sektora kućanstava (građani i neprofitne udruge) i sektora nefinancijskih poduzeća (poduzeća izvan financijskog sektora i sektora države) u određenom mjesecu. Novi ugovori obuhvaćaju sve ugovore kojima se prvi put utvrđuju kamatne stope i sve novodefinirane uvjete postojećih ugovora. Kao vage (ponderi) u ovom izračunu rabe se ugovoreni iznosi novoprimljenih depozita odnosno novoodobrenih kredita, osim kod transakcijskih računa i depozita po viđenju te kod prekoračenja po transakcijskim računima i kredita po kreditnim karticama, za koje se smatra da je ugovorom predviđeno njihovo obnavljanje iz mjeseca u mjesec, ali u nepoznatom iznosu, pa se kod njih za vage rabe odgovarajući iznosi njihovih knjigovodstvenih stanja na kraju mjeseca. Pokazatelji se međusobno razlikuju po instrumentu, valuti, ročnosti, vrsti kamatne stope, veličini kredita i institucionalnom sektoru, na koje se odnose depoziti i krediti za koje se oni računaju. Za podatke prije 2023. eurskim kreditom/depozitom smatra se i kunski kredit/depozit s valutnom klauzulom uz euro (osim za štedne depozite, prekoračenja po transakcijskim računima i kredite po kreditnim karticama kod kojih su obuhvaćene sve valute).